Bullet journal

Systém vedení diáře, který je poslední dobou čím dál tím populárnější a o kterém se mluví snad všude. My jsme si pro vás dnes připravili takové malé shrnutí toho, jak s bullet journalem začít a k čemu by se vám mohl hodit. Zároveň přihazujeme nějaké odkazy pro inspiraci.

Základní informace o tom, co to bullet journal je a kdo ho vymyslel najdete na oficiálním webu: http://bulletjournal.com/, kde je ke shlédnutí mimo jiné základní ukázkové video o tom, jak systém vypadá. Sami si všimnete, že „plannerky“ si tenhle systém celkem vytunily. Třeba Boho Berry, která má o bullet journalu web, posunula systém na úplně novou úroveň: http://www.bohoberry.com/. Hodit by se vám mohla také kniha Kreativní diář, která je o vytváření vlastního systému a inspirovala se právě bullet journalem.

Co k bullet journalu potřebujete: sešit – nejlépe čtverečkovaný (moleskine, leuchtturm, papelote, zabookem ….), nazmar by neměl přijít ani váš kroužkový diář (i když primárně se spíše používají sešity). Krása bullet journalu je v tom, že si ho uzpůsobíte svým potřebám. Nevyužitých stránek se nebojte, to by se vlastně ani nemělo dít. Pak nějakou tu propisku, barevné fixy a lepíky + cokoliv, co byste rádi používali (fantazii se meze nekladou, i bullet journal můžete zdobit).

sešity1

Na začátek potřebujete začít se čtyřmi věcmi: 


1) Označit si sešit (rokem, názvem, číslem) a vytvořit si klíč/legendu -> což jsou kódy, které budete v diáři používat. Většinou jsou to různé barvy a symboly, které něco značí (úkol, hotový úkol, rozdělaný úkol, posunutý úkol, deadline, nápad, ….). Jaké symboly si vyberete je na vás, můžete se inspirovat ostatními nebo si vytvořit vlastní. 

legenda


2) Očíslovat stránky. Když budete mít štěstí, budete mít sešit očíslovaný (to mají myslím ty od Leuchtturm), ale takový Moleskine či sešit od Papelote si budete muset očíslovat sami. Pro začátek očíslujte třeba prvních 50 stránek. 


3) Vytvořte si obsah. Nechte si pro něj alespoň dvě strany – to by mělo stačit. Sem si budete psát, na kterých stránkách, co najdete, aby se vám v diáři lépe hledalo. Např. listopad 15 – 20, seznam knih 33, recepty 40-45 atd. Obsah si tvoříte postupně s tím, jak do diáře píšete. 

obsah


4) Začněte v měsíci, kde se právě nacházíte.

Jak začít první měsíc. Mnoho pochopíte ze základního videa, které je na oficiálních stránkách. Každý měsíc začnete tak, že si stránku nadepíšete (např. Květen 2016) a pod to si očíslujete jednotlivé řádky 1 až 31, tohle bude základní přehled celého měsíce – na stránku vedle si pak můžete napsat například cíle pro tento měsíc, co je nutné udělat, co si chcete přečíst atd. Do tohoto přehledu si můžete zaznamenat návštěvy, akce, lékaře – zkrátka, co potřebujete. Zároveň se, ale můžete rozhodnout, že vám více vyhovuje mít měsíční přehled ve větších čtvercích na šířku – v tomhle je bullet journal ideální, protože si ho děláte pro sebe a tak si vyberete ten styl, který vám vyhovuje.

tydenni

Na dalších stránkách pak můžete používat denní záznamy, týdenní záznamy – podle toho, co vám vyhovuje. Mezi to si můžete psát aktuální věci: seznamy, recepty, nápady, zápisy, cokoliv vás napadne a je potřeba.

Co všechno si můžete v bullet journalu zaznamenávat (pro inspiraci): 

Denní to-do listy
Všeobecné to-do listy
Denní rituály (např. ty ranní nebo večerní)
Týdenní plán jídla
Nákupní seznamy
Školní věci
Pracovní věci
Seznamy knih a filmů 
Záznamy myšlenek

Jak s diářem pracovat. Občas si prostě můžete sednout a zapsat si jaký jste měli den a co vás ten den potěšilo – když to bude pravidelné, tak o to líp. Pokud si vedete záznamy o svých zvycích, tak si zapište, co jste ten den zvládli. Nadepište si den, co vás čeká. Zkontrolujte, jaké úkoly je potřeba přepsat na nový den, případně odškrtnout ty hotové a rozhodnout se, co s těmi zbylými. Podívejte se do měsíčního přehledu, jestli jste nepřehlédli nějakou schůzku či doktora. Každé ráno se můžete podívat, co vás čeká za úkoly a naplánovat si den. Během dne si pak zapíšete poznámky, to-do listy, vytvoříte nový seznam nebo připíšete na ty stávající. A na tenhle systém, který si vytvoříte si můžete v diáři udělat místo.

Instagramové stránky, které vás budou inspirovat: 

https://www.instagram.com/decadethirty/
https://www.instagram.com/allieleora/
https://www.instagram.com/jennyferplourde/
https://www.instagram.com/gingy89/
https://www.instagram.com/colorynn/
https://www.instagram.com/boho.berry/
https://www.instagram.com/explore/tags/bulletjournal/

Ve zkratce: je fajn se podívat na oficiální stránky a video, poté si projít různé systémy vedení ostatních ať už na instagramu, pinterestu nebo youtube a následně si najděte ten svůj styl, který vám bude nejvíc vyhovovat a ze kterého budete nadšení. V tom je hlavní kouzlo bullet journalu – je jen na vás, jak bude nakonec vypadat.

 

Zdroje: Bohoberry, Za bookem, Papelote, Moleskine, Leuchturm, Little studious flower, Writing Bravely